Rakip Firma Tasarım Analizi

Sizin için Rakip Firmalarınızın Tasarımlarını inceliyoruz!

Rakipleri analiz etmenin temel sebebi pazara girmeden önce ürün ya da hizmetinizin geliştirilme yolunun belirlenmesi, pazara girdikten sonra ise herhangi bir yeni durum için eylem planı yaparak uygulamaya geçilmesi için hazır olmaktır.
img
Rakip analizi yöntemleri
 • SWOT

  Doğru rekabet analizinin başarısı, tahmin edebileceğiniz gibi, doğru rakipleri tespit etmekten geçer. Bu kolay gibi görülen ilk adım, yapacağınız işin her adımdan emin olmayı ve işe hakim olmayı gerektirir. Bu da yeterli değildir; hedef pazarda bulunan ürün ve hizmetlerden hangilerinin doğrudan veya dolaylı olarak sizin rakibiniz olduğunu anlayacak kadar onları iyi tanımanız gerekir. Bunun için de tüm bu şirketlere iki şekilde bakmak işinizi kolaylaştıracaktır:

  • Müşteri gözüyle
  • Kendi bakış açıları ile

  Bir müşteri gözüyle rakibinizi incelemek bir anlamda onların SWOT analizini yapmanızı sağlar. Hizmet vermeyi düşündüğünüz pazarda bir müşterinin ne isteyebileceğini az çok bildiğinizi varsayarak bu şirketlere bu gözle bakmalı, güçlü ve zayıf yanlarını çıkartmalısınız.

  Bir ürün ya da hizmete onu üretenlerin bakış açısı ile bakmaya çalışmaksa başka bir açıdan SWOT analizi yapmanızı sağlar: Ürün ve hizmetin eksiklerini, bu eksikleri nasıl ikame ettiklerini ve stratejilerini daha iyi anlarsınız.

 • PEST analizi

  PEST, Politik Ekonomik Sosyal Teknojolik etmenleri ifade eden bir kısaltmadır. SWOT analizi yaparak rakibinizin iç yapısını çözersiniz. O anlık bir fotoğrafını çeker artıları eksilerini sıralarsınız. Fakat bu her zaman yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda PEST analizi devreye girer. Kısaltmasında yer alan konulardaki herhangi bir değişme karşısında tepkilerini ölçümleyerek eksiklerini tespit edebilirsiniz.
  Örneğin;

  • Toplumsal bir değişme meydana geldiğinde rakibiniz buna hangi hızda ve nasıl ayak uyduracak?
  • Uyduramaması durumunda siz neler yapabilirsiniz?
  • Bu değişme onlar için bir fırsat mı yoksa tehdit mi?
  • Bu durumu siz nasıl değerlendirebilirsiniz?

  Böylece herhangi bir değişme karşısında rakiplerinizin neler yapabileceğiniz, operasonel becerilerini ve sizin bunlara yanıtlarınız hesaplayabilme şansınız olur.

Rakip Analiz Aşamaları

Icon
Pazar payı:
Rakiplerin ve firmanızın pazar paylarını çıkararak sektördeki mevcut konumunuzu belirlemek stratejileri belirlemenin ilk aşamasını oluşturur.
Icon
Kıyaslama:
Rakiplerinizin pazar paylarına göre sattıkları ürünler ile kendi ürünleriniz arasında bir kıyaslama yaparak artı ve eksi yönleri çıkarmak kendinizi geliştirme konusunda eksiklerinizi görmenizi sağlar.
Icon
Uygulama:
İşletme ve pazarlama stratejilerini geliştirdikten sonra adım adım uygulama aşamasına geçilmelidir. Uygulama sırasında önceliği en fazla olan eksikliklerden başlamak sizin yararınıza olacaktır.
Icon
İçerikler:
Rakip sayfa ile ilgili ilk izlenimleri edindikten sonra içerikleri kontrole geçebilirsiniz.